Obrona Wizny 1939 – obchody

Zbliża się 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej, a także 70 rocznica bitwy pod Wizną, w której 720 osobowa załoga polskiej obrony pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa przez 3 dni odpierała w nierównej walce atak niemieckiego agresora – XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana.
Ze względu na ogromną dysproporcję sił, czas trwania obrony oraz niespotykany opór obrońców, bój pod Wizną zwany jest często Polskimi Termopilami, na podobieństwo do bitwy pod Termopilami w 480r. p.n.e., w której 300 Spartan pod wodzą króla Leonidasa, miało za zadanie powstrzymać ogromną, prawie 500 tysięczną armię Persów.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe odbędą się w dniu 6 września na Górze Strękowej k. Wizny, nad Narwią, Gmina Zawady, w samym sercu linii obrony odcinka Wizna, w miejscu gdzie zginął dowódca obrony kpt. Władysław Raginis i wpisują się one w ogólnopolskie obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Podczas popołudniowych obchodów pod nazwą “PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE ” odbędzie się:

12.00 Msza polowa na Górze Strękowej w intencj poległych żołnierzy, apel poległych i załoenie wienców przy schronie dowodzenia, w miejscu śmierci kpt. Władysłąwa Reginisa

15.00 Inscenizacja bitwy pod Wizną – obrona schronu dowodzenia na Górze Strękowej.

16.00 Prezentacja Plutonu Specjalnego Żandarmerii Wojskowej

16.30 Plenerowy pokaz filmu ” POLSKIE TERMOPILE” ballada o kpt. Reginisie i jego żołnierzach, w reż. Leszka Wiśniewskiego (premiera)

18.00 Koncert patriotyczny pt. ” W hołdzie kpt. Reginisowi i Obrońcom Wizny” z udziałek szweckiej grupy SABATON (www.sabaton.pl) oraz polskiej formacji FORTECA (wstęp wolny).

SABATON spopularyzował wydarzenie obrony wzgórza utworem 40:1 – kliknij aby zobaczyć video

W programie uroczystości zaplanowano również piknik historyczny, plenerową wystawę fotograficzną Bitwa pod Wizną i Polski Wrzesień oraz szereg innych atrakcji.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Wycieczki last minute: do Grecji, Chorwacji, linie lotnicze, przewodniki