Turcja – Wybrzeże Morza Czarnego

Wybrzeże Morza Czarnego w Turcji ma swój specyficzny klimat. Wszędzie dużo jest bujnej roślinności. Turystów jest zdecydowanie mniej niż na pozostałych wybrzeżach tureckich. Morze jest nieco zimniejsze. Zdecydowanie więcej jest tu deszczu.

Najciekawsze miejsca: Samsun, Trabzon, Sumela, Sinop, Rize, Kaçkar.

Samsun (Amisos).

Największe miasto nad M. Czarnym, będące jednocześnie dużym portem. Jest tu niezbyt czysto i raczej ponuro. Początki miasta sięgają VII w.p.n.e., kiedy Grecy założyli tu kolonię Miletu pod nazwą Amisos. Niestety, z dawnej historii miasta nic nie pozostało, wszelkie zabytki zniszczył wielki pożar w XV w. Poza muzeum archeologicznym i etnograficznym nie ma nic ciekawego do zwiedzania.

Trabzon.

Założony w VIII w.p.n.e przez osadników z Miletu jako Trapezus. Miasto leży na zboczu góry, u stóp której znajduje się port (największy w tej części wybrzeża). Na kilka ciekawych miejsc warto poświęcić trochę czasu:
– stare miasto,
– willa Ataturka,
– średniowieczny kościół z XIII w. Aya Sofya – obecnie muzeum,
– kościół św. Eugeniusza (patrona Trabzonu) z XIII w.

Jedna z najwiekszych atrakcji leży poza miastem, 45 km na południe od Trabzonu. Wycieczka do prawosławnego klasztoru Sumela, wykutego wysoko w skale na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem. Do samego klasztoru podchodzi się około 45 min., a droga wiedzie pośród pięknego parku.

Najstarszą budowlą w mieście jest kościół św. Anny z IX w.

Uwaga
W Trabzonie, mieście portowo-handlowym, jest wiele osób (konkretnie handlarzy i prostytutek) z byłych republik ZSRR. Wybierając hotel na nocleg należy dobrze się rozejrzeć, czy aby nie jest to “dom rozkoszy”.

Sinop.

Założenie miasta datuje się, podobnie jak Trabzonu, na VIII w.p.n.e. W I w.p.n.e. król Pontu nakazał otoczyć miasto murem, grubym na 3 metry. Fragmenty fortyfikacji stoją w niezłym stanie aż do dziś. Rzymianie pozostawili po sobie świątynię, która jednak w VII w. została przemieniona na bizantyjski kościół (na ścianach widnieją jeszcze ślady fresków). Z XIII w. pochodzą dwa meczety i medresa (styl seldżucki). Polecamy wypoczynek na ładnych plażach, wstęp na niektóre jest płatny.

Sinop zapisał się w dziejach tureckiej historii jako miejsce, w którym zginęło 3 tys. żołnieży i zatopiona została cała turecka flota. Wydarzenia te zapoczątkowały wojnę krymską (1853 r.).
W mieście znajduje się Fontanna Bohaterów, pomnik wzniesiony ku pamięci poległych żołnierzy.

Rize.

Można śmiało stwierdzić, że Rize to stolica krainy herbaty. Herbata rozsyłana po całym kraju pochodzi właśnie stąd. Tutaj się ją zbiera, suszy, miesza, pakuje. Nikogo chyba nie zdziwi, że główną atrakcją miasta jest Instytut Badania Herbaty, który można zwiedzać. Poza tym, Rize to popularna miejscowość letniskowa.

WARTO WIEDZIEĆ
Morze Czarne (Kara Deniz). Powierzchnia: 422 tys. km2. Średnia głębokość 1315 m, maksymalna 2258 m. temperatura wód powierzchniowych latem 22-25 st.C, zimą 3-7 st.C. Zasolenie 18,2‰.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Wycieczki last minute: do Grecji, Chorwacji, linie lotnicze, przewodniki