Wczasy w Japonii – co warto wiedzieć?

Pod względem klimatu Japonia jest dość zbliżona do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Występują tu jednak większe kontrasty między obfitością opadów letnich i zimowych, a dodatkową komplikację stanowi fakt, iż górzysty archipelag położony jest w zasięgu rozległej kontynentalnej masy powietrza. Poza na wpół tropikalną Okinawą i wyspami Riukiu, archipelag japoński ma klimat o czterech wyraźnych porach roku.

W lipcu, sierpniu i na początku września w całym kraju, z wyjątkiem Hokkaido, jest wilgotno i gorąco, a temperatura nie schodzi poniżej dwudziestu kilku stopni.

W czerwcu i na początku lipca lato poprzedza pora deszczowa, która przesuwa się w kierunku wschodnim, obejmując Kiusiu i prawie całą Honsiu. Przyczyną jej występowania są niskociśnieniowe, zimne prądy powietrza znad Morza Ochockiego, które stykają się z ciepłymi, wilgotnymi prądami znad południowego Pacyfiku. Kilkutygodniowe obfite opady deszczu nad zachodnią i środkową Japonią korzystnie wpływają na uprawy ryżu oraz uzupełniają zasoby wód gruntowych, jednak zbytnia intensywność i obfitość staje się przyczyną powodzi i osuwania się mas ziemi.

We wrześniu i październiku często zdarzają się tu tajfuny, czyli potężne burze tropikalne powstające w obszarach niskiego ciśnienia nad oceanami w pobliżu równika. W oku tajfunu wiatr osiąga prędkość 17 metrów na sekundę. Czasami wędrują one w kierunku Japonii już wczesną wiosną, ale właściwą dla nich porą jest wczesna jesień.

Wiosna (marzec, kwiecień, maj) oraz jesień (październik i listopad) przynoszą ciepłe dni i chłodne noce; temperatury są stabilne i umiarkowane. Są to wspaniałe pory roku, od starożytności wysławiane przez poetów. Jesienią, kiedy niebo jest czyste jak łza, miliony ludzi podążają do parków, przyświątynnych ogrodów i na górskie szlaki, aby obserwować okryte purpurową szatą klony.
W grudniu, styczniu i lutym północną Japonię nawiedzają dość ostre zimy, a na wybrzeżu Morza Japońskiego i w położonych w środkowej części kraju górach spada obfity śnieg. Wybrzeża Pacyfiku i Morza Wewnętrznego, na wschód od gór, mają chłodne, ale pogodne i suche zimy. W lutym Japończycy niecierpliwie oczekują pierwszego ciepłego wiosennego wiatru i uważnie obserwują przesuwające się na północ ocieplenie, dzięki któremu rozkwitają wiśnie i śliwy.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Wycieczki last minute: do Grecji, Chorwacji, linie lotnicze, przewodniki